Martin Manuzi: Technologia zmieni pracę księgowych i audytorów

Martin Manuzi: Technologia zmieni pracę księgowych i audytorów

Bardzo szybkie zmiany technologiczne to jedno z największych wyzwań stojących obecnie przed biegłymi rewidentami – twierdzi Martin Manuzi, dyrektor regionalny ICAEW. Jak podkreśla, ta podróż audytorów dopiero się zaczyna i niewiele wiadomo, jak ona będzie przebiegać w przyszłości.

– To tempo zmian jest ogromne, ale nasze zdolności adaptacyjne do tego wszystkiego też są duże. Chodzi więc o to, żebyśmy efektywnie wykorzystywali te nasze możliwości w dostosowywaniu się do tych nowych warunków. Jest bardzo prawdopodobne, że już w niedalekiej przyszłości dojdzie do wysokiego poziomu automatyzacji działań, którymi zajmują się audytorzy. To może budzić pewne obawy, ale może też wznieść naszą działalność na znacznie wyższy poziom. Będziemy wykorzystywali technologie w taki sposób jak dotychczas, ale stworzy ona nam wiele nowych możliwości – mówił. I podkreślał, ze wyzwaniem dla całej grupy zawodowej będzie umiejętne połączenie tego, co może dać nowoczesna technologia z umiejętnościami oraz wartościami wnoszonymi przez odpowiednio przygotowanego człowieka.

Zdaniem Martina Manuzi’ego wyzwaniem dla księgowych i audytorów będzie gromadzenie informacji finansowych i praca w systemie Blockchain, czyli zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych w modelu open source w sieci internetowej. – Obciążenie w jednym miejscu a uznanie wszędzie – to będzie zupełnie inny kontekst, w którym będziemy pracowali – i to jest naprawdę piękne. To będą relacje w ramach firm i pomiędzy firmami. Operacje finansowe będą następowały w naprawdę w czasie rzeczywistym, co będzie wymagało nowego podejścia i zrozumienia tego jak w takich warunkach robi się zapisy księgowe i jak się je kontroluje. By wszyscy zainteresowani wiedzieli, jak to się dzieje – mówił.
Jego zdaniem, to będzie pomocne w racjonalnym zawieraniu kontraktów, mądrym wydawaniu pieniędzy. – Firmy w tych warunkach będą działały zupełnie inaczej, niż to widzimy obecnie – stwierdził. Ale od razu zaznaczył, że te przemiany będą niosły ze sobą szereg nowych wyzwań, jak choćby związanych z cyberbezpieczeństwem. Jak mówił, z brytyjskich badać wynika, że niemal połowa przedsiębiorstw odnotowała w ostatnim roku ataki cybernetyczne. – A wiec wyzwaniem będzie znalezienie sposobów na to, by w jak największym stopniu wykorzystywać możliwości nowoczesnych technologii, a jednocześnie nie ściągać na firmy nadmiernych zagrożeń. Ale przecież my zajmujemy się ryzykiem, więc powinniśmy potraktować to jako taki rodzący się na naszych oczach rodzaj ryzyka. Musimy brać to pod uwagę i starać się sobie z tym radzić oraz w miarę możliwości pomagać w tym naszym klientom – mówił Martin Manuzi.