MNIEJ ZNANE PASJE ZNANYCH LUDZI. SPOTKANIE AUTORSKIE Z PROF. DARIUSZEM FILAREM

MNIEJ ZNANE PASJE ZNANYCH LUDZI. SPOTKANIE AUTORSKIE Z PROF. DARIUSZEM FILAREM

IMG_7191

Uczestnicy tegorocznej Konferencji Audytingu mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z prof. Dariuszem Filarem. Spotkanie było poświęcone jego książce „Drugie wejrzenie”. Rozmowę z autorem prowadziła Dorota Sobieniecka-Kańska, Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu.

„Drugie wejrzenie” to nie kolejna publikacja ekonomiczna prof. Dariusza Filara, ale jego nowa powieść obyczajowa. Dariusz Filar, w osobie Krzysztofa (takie imię nosi jego bohater), zmierzył się w swojej powieści z dwiema największymi zagadkami istnienia: kobietą i współczesnym światem. I jedna i druga zagadka nie należy do łatwych, zwłaszcza że w dobie dynamicznych przemian stare recepty stają się bezużyteczne. – „Pies wyścigowy” który rozpoczynał karierę naukową jeszcze w latach siedemdziesiątych, jest nieco zziajany, już nie to zdrowie i nie ta kondycja. Dotąd jego zaangażowanie we współczesną obyczajowość i reguły towarzyskiego życia ograniczało się do nobliwej roli wykładowcy i publicysty. Teraz, jak zwykle przez przypadek którym była podróż pociągiem, musi przekroczyć granicę i z obserwatora stać się uczestnikiem zmian, które obserwował z dystansu. Akcja rozgrywa się w roku 2008. On jest 60-letnim profesorem ekonomistą, ona rozpoczyna swoją karierę na rynkach finansowych. Jest w wieku jego córki. Spotykają się w ekspresie Gdynia Główna-Warszawa Centralna – usłyszeli uczestnicy spotkania, które poprowadziła Dorota Sobieniecka-Kańska, Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydarzenie były okazją do wysłuchania odczytów fragmentów książki i rozmowy o tym, co było dla autora inspiracją.

IMG_7229

Dariusz Filar debiutował tomem opowiadań fantastycznych „Czaszka olbrzyma” (Nasza Księgarnia, 1976). Opublikował następnie: „We własnej skórze” (NK, 1982), „Pies wyścigowy” (Czytelnik, 1984), „Nieostrość” (NK, 1985) i „Dotyk” (NK, 1989). Niektóre z jego utworów ukazały się w przekładach na niemiecki, rosyjski, czeski, węgierski i esperanto. Po 25 latach literackiej nieobecności powrócił wznowieniem nowel i opowiadań zebranych w tomie „Jeszcze jedna podróż Guliwera” (Solaris, 2014). Napisana w 2012 r. powieść „Drugie wejrzenie” jest siódmą książką w jego dorobku.

 

978-83-8083-013-4